![]() |
||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||
|
Home
Reviews
Hardware
Saitek Pro Flight Yoke System

| Saitek Pro Flight Yoke System |
| vrijdag 28 september 2007 20:29 GMT+1 | |
|
Een bedreiging voor CH of een lachertje?
Midden september kwam Saitek met een Yoke en throttle systeem op de markt. Reeds in december vorig jaar mocht ik uit monde van Saitek UK horen dat ze waren begonnen met de ontwikkeling van een yoke, als aanvulling op hun toen pas uitgekomen pedals. Van de pedals heb ik reeds vorig jaar een review geschreven en een review van de Yoke kon dan ook niet uitblijven natuurlijk. Van de Luchtvaart Hobby Shop mocht ik een doos ontvangen uit de allereerste serie die in Nederland op de markt kwam. Slechts één dag na het uitkomen kon ik beginnen met installeren en reviewen van deze geheel nieuwe set. De set wordt geleverd in een aantrekkelijk gekleurde doos, welke aanzet tot het het nieuwsgierig worden naar de inhoud van die doos, en je weet het: Vele kijkers worden kopers!
Na de doos te hebben uitgepakt lagen er een acht-tal zaken voor mijn neus. Niets te veel en niets te weinig. Alles keurig en degelijk verpakt. De kans op beschadiging tijdens transport en opslag is dan ook klein, ook al zullen er vast van die types zijn die het wel voorelkaar krijgen het systeem tijdens transport van de fabriek naar de dealer naar de knoppen te helpen. Daar doe je niets aan, en dat zal ook altijd zo blijven.
Voorheen gebruikte ik de yoke van CH, en ik moet erkennen dat ik die heel wat jaren heb gebruikt, en eigenlijk zonder ook maar één probleem te hebben ondervonden (de CH pedalen is een ander verhaal, zie daarvoor mijn review van de Saitek pedalen. Deze kun je hier vinden). Pas twee jaar geleden heb ik van mijn Gameport versie een USB versie gemaakt, door het hele binnenwerk te vervangen door een USB binnenwerk. Ik was dan ook benieuwd naar het verschil tussen de CH Yoke en de nieuwe Saitek yoke. Wat opvalt is het verschil in grootte.
Waar je de dingen uit de doos voor gebruikt is meteen duidelijk en zonder nadere uitleg begrijp je meteen dat welke bureauklem aan de yoke en welke aan de throttle bevestigd moeten worden. De yoke schuif je zo op de klem, de throttle vraagt 4 schroefjes om aan de bureauklem te kunnen worden bevestigd. Daarmee heb je dan ook meteen twee opties: de throttle OP het bureau plaatsen, of de throttle VOOR aan het bureaublad plaatsen. De bevestiging van de bureauklem is met 1 plastic schroef, die verbazend goed klemt op mijn bureaublad. Ook heb ik, in tegenstelling tot mijn CH yoke, geen houden plankje meer nodig om de klem vast te kunnen zetten op het bureaublad. Klasse dus van Saitek. Na de zaken op het bureau te hebben bevestigd diende zich een probleem aan, wat ik ook meteen als een negatief punt wil beschrijven: Het USB snoer is aan de korte kant. Ik moest mijn PC op een verhoging zetten om het snoer in de de hoogst geplaatste USB poort te kunnen prikken. Ik had graag een langer snoer gezien, zoveel ekstra kost een metertje snoer toch niet? Maar goed na een beetje “klussen” heb ik het dan uiteindelijk toch voorelkaar gekregen, de USB stekker zit in het daarvoor bedoelde opening. De throttle verbind je met behulp van een PS2 stekker aan de yoke. Daarmee ben ik ook meteen klaar voor mijn eerste vlucht en kan ik eens kijken hoe de yoke en throttle aanvoelen tijdens het vliegen. Voor ik verder ga, wil ik nog graag even vermelden dat de throttle ook los te koop is. Koop je een losse throttle, dan heeft die wel een gewone USB stekker. Ook zitten in de doos ekstra caps voor op de throttle. Zitten er in de systeem doos alleen een rode, een blauwe en een zwarte cap, bij de losse set zitten meer waardoor je ook een opstelling kunt maken voor 4 motorige vliegtuigen. Goed, nu terug naar de set die ik nu onderhanden heb;
De yoke is gemaakt van kunststof en er zitten een hoop metalen onderdelen aan. Zo is de as waarop de stuurhoorn zit helemaal van metaal. De bevestigings klemmen zijn van kunststof, en wel van een stevig soort. Ook de throttle is deels van metaal en deels van kunststof. Het geheel ziet er daardoor stevig en solide uit. Hardware matig voelt de yoke prettig aan, ligt lekker in de hand. De as glijdt soepel waardoor het sturen zeer gelijkmatig en precies gaat. Je kunt hierdoor ook gemakkelijk landen en kleine correcties uitvoeren. Zelfs het vliegen van een helicopter met deze yoke is heel goed mogelijk, al is het natuurlijk niet helemaal realistisch om een heli met een yoke te vliegen. De gevoeligheid is in te stellen binnen FS. Alle knoppen zijn erg goed bereikbaar tijdens het vliegen. Ook de bediening van het wielletje in de rechter hoorn gaat erg gemakkelijk zonder je hand van het stuur te hoeven halen (dat geldt overigens voor alle knoppen, je hoeft voor geen enkele bediening je hand van de yoke te halen). Met dat wielletje kun je schakelen tussen 3 modes. Met iedere mode kun je een andere functie aan de knoppen op de yoke en throttle toewijzen. Daarmee heb je dus de beschikking over 3 keer 17 functies. Ook kun je aan iedere as 3 functies toewijzen, maar of daar bij het simmen veel gebruik van gemaakt gaat worden betwijfel ik. De verschillende modes voor de knoppen is wel heel erg handig.
Display op yoke
Op de yoke zit een klein LCD display. Daarop wordt de systeemtijd weergegeven. Een tweede functie is die van stopwatch. Zo kun je vanaf de yoke de tijd tussen twee punten klokken, een gemakkelijke functie voor de VFR vliegers onder ons. Kun je mooi de verstreken tijd timen tussen twee referentiepunten. Kan best handig zijn. Om alle knoppen en functies te kunnen bedienen is het noodzakelijk om de door Saitek meegeleverd SST software te installeren.
SST software
Aangekomen bij deze SST software cq de knoppen van de yoke en throttle, kom ik ook meteen bij een gevoelig punt. Er lijkt een een bug(je) in deze software te zitten, of betre gesteld er zit een bug in. Soms worden er nl ongevraagd functies geactiveerd. Zo springt de view soms zonder aanleiding een stap terug (het Shift + S commando). Zo gaat hij dan van cockpit view naar spotplane, en als je lang genoeg wacht zelfs door naar tower view en verder. Dit is een lastig probleem waar op het moment van schrijven geen oplossing voorhanden is. Op het forum van Saitek wordt er dan ook heftig van gedachten gewisseld, Saitek weet (nog) niet waar het probleem gelocaliseerd is. Wel is het zo dat dit probleem bij heel veel mensen voor komt op dit moment, en niet alleen in Europa, maar ook in de VS waar deze yoke inmiddels ook is uitgeleverd. Dan hebben we ook nog de throttle, ja deze set komt met een los throttle quadrant. Deze ziet er ook degelijk uit. Drie assen en 6 switches (die mbv de mode schakelaar 18 functies kunnen genereren). De handels laten zich gemakkelijk bedienen. Er is een duidelijk voelbare IDLE stand. Ook is er een reverse stand. Deze wordt feitelijk bewerkstelligd door een knopje in de throttle, maar dat merk je niet en mag de pret niet drukken.
Conclusie
Al met ben ik over deze set met Yoke en Throttle niet ontevreden. Wanneer je de prijs van deze set vergelijkt met de al langer op de markt zijnde yoke, is het nog eens een gunstig geprijsde set. Voor €149,95 is deze set nl van jou. De prijs van de concurentie is €169,95 wat dus €20 meer is. Het is naar mijn idee een geducht concurent voor de CH yoke. Na het oplossen van het "switchen" probleem denk ik dat CH zich ernstig zorgen moet gaan maken. Kwam er vorig jaar een uitstekende set pedalen uit van Saitek, die ook nog eens stukken beter zijn dan de CH pedalen. Met nu ook nog eens de yoke en throttle van Saitek zal er wederom een aanzienlijk deel van het CH marktaandeel worden afgenoept. Neem daarbij ook nog eens het onderdeel service en support en CH moet zich nog meer zorgen gaan maken. Saitek steekt op dat onderdeel namelijk ook met kop en schouders boven hen uit. Er is natuurlijk ook wel een wat minder positief geluid aan te geven: Ik noemde de (te korte) kabel al in mijn verhaal. Ook heb ik de onverwachte akties van de knoppen al genoemd die natuurlijk niet voor hadden mogen komen. Toch mogen deze nadelen niet al te zwaar wegen naar mijn idee. Dit Saitek Pro Flight Yoke System is ondermeer verkrijgbaar bij de Luchtvaart Hobbyshop, die de set waarmee ik dit review heb geschreven ook ter beschikking heeft gesteld. De prijs is daar de al eerder genoemde €149,95. Een losse throttle kost daar €59,95.
Half december 2007 is de nieuwe batch aan yoke systems in Europa gearriveerd. De serienummers beginnen met 0051* of 0050* Deze serie lijkt vrij van fouten te zijn. Nadat ik mijn yoke met fouten bij de LHS had om kunnen wisselen, heb ik de fout niet meer gezien. Daarmee heeft Saitek een groot probleem opgelost zoals het nu staat. Voor de vlag definief uit kan, moet er wel heel wat vertrouwen herwonnen worden, en het zal dan ook nog wel even duren voor ik heel enthusiast zal roepen dat de fout er helemaal uit is. Het lijkt er dus wel op. Mensen die nu een yoke aanschaffen zullen hoogstwaarschijnlijk wel eentje uit de nieuwe serie ontvangen, en wanneer je bij de LHS bestelt ben je daar zeker van. Het heeft dus heel wat zweet en de figuurlijke tranen gekost voor Saitek een oplossing heeft bedacht. Wat er nu bekend is, is het een firmware probleem geweest, welke door een update is opgelost. Deze aanpassing kan helaas alleen door Saitek technici worden gedaan, wat het omwisselen/opsturen van de yoke noodzakelijk maakt. Dat in eerste instantie Saitek het probleem als klein en onbetekend heeft afgedaan is natuurlijk niet goed. Ze hebben hierdoor naar mijn idee een behoorlijke deuk in hun imago opgelopen. Het zal wel even duren voor die deuk is hersteld en vergeten denk ik. Links:
Luchtvaart Hobby Shop.
Saitek; Nu Well done!
|
| < Vorige | Volgende > |
|---|
| ©
Copyright 2007/2010 FSVisions.nl. Overnemen artikelen niet toegestaan! |